181550-2019 - ResultatSverige-Varberg: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städning av offentliga toaletter, gästhamnstoaletter, arbetsbodar, stränder samt Varbergs centrum
Referensnummer: KS 2018/0567
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av städning av offentliga toaletter, gästhamnstoaletter, arbetsbodar, stränder samt Varbergs centrum.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Varbergs kommun vill genom denna upphandling teckna ramavtal med entreprenör avseende städning av offentliga toaletter, gästhamnstoaletter, arbetsbodar, stränder, samt städning under helger i Varbergs centrum.
Entreprenören kommer att ha ett lokalvårdsansvar med avseende på bemanning, utförande, uppföljning samt utveckling av verksamheten. I de fall att angiven lokalvårdsanvisning enligt lokalvårdsplan inte är tillämplig på grund av olika orsaker ska en anpassning göras genom skriftlig överenskommelse mellan Beställaren och leverantören.
Upphandlingen är uppdelad i två delar, med möjlighet att lämna anbud på en eller båda delarna, enligt följande:
Anbudsområde A: Städning av offentliga toaletter, gästhamnstoaletter och arbetsbodar.
Anbudsområde B: Städning av stränder under säsong (15 maj- 15 september) samt städ av Varbergs centrum på helger.
Extra städning kan också förekomma och ska kunna avropas vid behov, gäller båda anbudsområdena.