181552-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Värderings- och Förhandlingstjänster
Referensnummer: NV-04958-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Värderings- och Förhandlingstjänster m.m. i samband med skydd av värdefull natur. Naturvårdsverket och Sveriges 21 länsstyrelser är avropsberättigade. Även Kammarkollegiet är avropsberättigade avseende Värderingstjänster.
Avtalsstart är dagen då avtalet undertecknats av båda parter. Avtalstiden är två (2) år med möjlighet till en eller flera förlängningar med totalt upp till tjugofyra (24) månader. Maximal Avtalstid är fyra (4) år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Uppdragsområde 1 VT Norra Norrland
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70000000 Tjänster avseende fast egendom, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Värderingstjänster i Uppdragsområde 1 VT "Norra Norrland"
Del nr: Uppdragsområde 2 VT Södra Norrland
Värderingstjänster i Uppdragsområde 2 VT "Södra Norrland"
Del nr: Uppdragsområde 3 VT "Västra Svealand"
Värderingstjänster i Uppdragsområde 3 "Västra Svealand"
Del nr: Uppdragsområde 4 VT "Östra Svealand och Gotland"
Värderingstjänster i Uppdragsområde 4 "Östra Svealand och Gotland"
Del nr: Uppdragsområde 5 VT "Norra Götaland"
Värderingstjänster i Uppdragsområde 5 "Norra Götaland"
Del nr: Uppdragsområde 6 VT "Södra Götaland"
Värderingstjänster i Uppdragsområde 6 "Södra Götaland"
Del nr: Uppdragsområde 1 FT "Norra Norrland"
70120000 Köp och försäljning av fastigheter, 79100000 Juridiska tjänster, 79412000 Finansiella konsulttjänster, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
Förhandlingstjänster i Uppdragsområde 1 "Norra Norrland"
Del nr: Uppdragsområde 2 FT "Södra Norrland"
Förhandlingstjänster i Uppdragsområde 2 "Södra Norrland"
Del nr: Uppdragsområde 3 FT "Västra Svealand"
Förhandlingstjänster i Uppdragsområde 3 "Västra Svealand"
Del nr: Uppdragsområde 4 FT "Östra Svealand och Gotland"
Förhandlingstjänster i Uppdragsområde 4 "Östra Svealand och Gotland"
Del nr: Uppdragsområde 5 FT "Norra Götaland"
Förhandlingstjänster i Uppdragsområde 5 "Norra Götaland"
Del nr: Uppdragsområde 6 FT "Södra Götaland"
Förhandlingstjänster i Uppdragsområde 6 "Södra Götaland"