181568-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örnsköldsvik: Avfallshantering
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Askhantering Hörneborgsverket
Referensnummer: 2022-08
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar hämtning, borttransport och omhändertagande av bottenaska och flygaska.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
De uppskattade årsvolymerna av flygaska och bottenaska är:
-          Flygaska (våtutmatad) ca 6 000 ton
-          Bottenaska ca 4 000 ton