2. Förfarande
Förfarande
Titel: Brandtekniska konsulttjänster
Beskrivning: Upphandlingen avser - Riskutredningar för brandfarlig vara enligt lag (2010:1011) om brandfarliga och explosiva varor, inklusive explosionsskyddsdokument och klassningsplaner. - Brandtekniska utredningar samt upprättande av dokumentation och stödmaterial för SBA, likväl som juridisk rådgivning inom området. - Utredningar, analys och dokumentation gällande risker för allvarliga olyckor enligt lag (2003:778) om skydd mot olyckor. - Utbildningar avseende föreståndare brandfarlig vara, SBA-ansvariga och grundläggande brandskydd. - Upprättande av utrymningsplaner och insatsplaner, inklusive Riskutredning och riskidentifiering. - Bevakning av Beställarens intressen som hyresgäst avseende brandskyddsfrågor. - Utredning LOS 2:4 kan komma att avropas som option.
Intern identifierare: V 2026/86
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 75251110 Brandskyddstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 79632000 Utbildning av personal, 80511000 Personalutbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Brandtekniska konsulttjänster