2. Förfarande
Förfarande
Titel: Plattformsförlängningar Södra Bohusbanan - projektering
Beskrivning: Upphandling avser projektering för framtagande av FFU mm för trimningsåtgärder på Bdl 624 och Bdl 625, Södra Bohusbanan. Trimningsåtgärderna utgörs främst av längre plattformar längs med hela banan, signalanpassningar samt uppgraderingar av plattformsövergångar Stationer som omfattas av projektet är: Ytterby, Kode, Stora Höga, Stenungsund, Svenshögen och Ljungskile
Intern identifierare: KOM-419827
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71311230 Järnvägsingenjörstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Plattformsförlängningar Södra Bohusbanan - projektering