181619-2022 - ResultatSverige-Skellefteå: Borrtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Horisontalborrning i mark (JT & AT)
Referensnummer: UH/20/84
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
76300000 Borrtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Energiservice Skellefteå AB har behov av underentreprenör vid horisontalborrning och rördragning för kabel.
Om Skellefteå Kraft
Skellefteå Kraft är en av Sveriges största kraftproducenter, med egna produktionsanläggningar för vindkraft, vattenkraft, värme och bioenergi. Verksamheten består av såväl teknisk utveckling som försäljning och leverans. Dessutom bedrivs verksamhet inom fastighetsuthyrning och bredband.
OMFATTNING
Skellefteå Kraft AB inbjuder till anbudsgivning gällande Horisontalborrning i mark (JT & AT), med diarienummer UH/20/84, enligt nedanstående instruktioner. och bifogade handlingar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45120000 Provborrning och borrning, 45231110 Rörläggningsarbete, 45314310 Kabelläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen