Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sotningstjänster för Värmdö kommun
Referensnummer: 309-1287/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90915000 Ugns- och skorstenssotning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar sotningstjänster i Värmdö kommun, vilka utgör ett sotningsdistrikt. Med sotningstjänster menas tjänster avseende rengöring (sotning) och brandskyddskontroll av objekt som omfattas av lagen (2003:773) om skydd mot olyckor (LSO)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen