181664-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Centrum för Molekylär Medicin (CMM)
Referensnummer: 2022:1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser leverans och installation av s.k. ”Live imaging” forskningsinstrument av modell
INCUCYTE S3 samt tillhörande årlig service under fyra år.
Forskningsinstrumentet visar cellkulturer och organoider levande i realtid och deras dynamiska
tillväxtkinetik. Med hjälp av detta kan man t.ex. studera celldifferentiering, dvs hur en stamcell
differentierar till en mer specialiserad cell.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen