181667-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Patrullbåtar för polisen
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av aluminiumbåt 7,5m till Sjöpolisen Region Väst
Referensnummer: A184.306/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34521300 Patrullbåtar för polisen
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett kontrakt för leverans av ett fabriksnytt fartyg, aluminiumbåt 7,5m, till Sjöpolisen Region Väst.
Fartyget ska vara en trailerbar hyttbåt i aluminium. Fartyget kommer användas främst för eftersök av personer och föremål i sjöar såväl som i havet.
Detaljer återfinns i bilaga 1, Kravspecifikation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen