181674-2020 - KonkurrensutsättningSverige-JÖNKÖPING: Köksgeråd
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Formar till mat
Referensnummer: 16/295
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39221100 Köksgeråd
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen avser att upphandla formar till hemtjänsten. Transportera färdiglagad mat från köken. - Lådor - Lock - Transportlådor
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39222000 Produkter för catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende formar till matportioner.
Omfattning
Avtalet gäller för formar till matportioner som försluts med en maskin.
Som ett led i att minska miljöpåverkan från inköp av varor har Jönköpings kommun valt att omfatta endast vita formar i denna upphandling. Detta eftersom vita formar är återvinningsbara till skillnad från formar tillverkade av svart plast.
Funktionskontroll av maskiner
Leverantören ska utföra en funktionskontroll vid ett tillfälle per år utan kostnad. Vid generell funktionskontroll görs listbyten, byte av trasigt handtag eller knapp.Leverantören ska boka tid med verksamheten i god tid och ansvarar för att detta blir gjort.
Följande maskiner finns i Jönköpings kommun:
14 st DF 20, Duni
1 st DF 30, Duni
4 st DF 32, Duni
1 st FLEXI Air, Techpack