Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende drift och skötsel samt ombyggnation av hissar och rulltrappor
Referensnummer: FSK 2018/179
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar drift och skötsel samt ombyggnation av hissar och rulltrappor som förvaltas av Fastighetskontoret.
Upphandlingen är uppdelat i två avtalsområden:
1. Avtalsområde hissar
2. Avtalsområde rulltrappor
Avtalsområde hissar är indelat i tre delentreprenader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 45313100 Hissinstallationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen