Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende konsulttjänster, akustik.
Referensnummer: 17/87
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik
II.1.4.
Kort beskrivning
Genom denna upphandling avser MKB teckna ramavtal med fem (5) ramavtalskonsulter avseende utförande av akustiktjänster främst i samband med MKB:s nyproduktion av flerbostadshus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen