Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom bygglovsprocessen, Sotenäs kommun.
Referensnummer: KA 2017/668
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal med, om möjligt, 3 leverantörer där avrop sker enligt den rangordning som följer av utvärderingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal som syftar till att tillgodose Sotenäs kommuns löpande behov av konsulttjänster inom bygglovsprocessen genom avrop när ett behov uppstår. Ramavtal tecknas med, om möjligt, 3 leverantörer och avrop sker enligt den rangordning som följer av utvärderingen. Uppdraget avser i första hand beredning av bygglov och förhandsbesked.