181976-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandling av impregnerat trä.
Referensnummer: 17AV33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Säkerställa en miljöriktig behandling av fraktionen impregnerat trä från Beställaren återvinningscentraler. Impregneringen kan bestå av föreningar av brom, krom, koppar, arsenik, tenn och av kreosot med mera. Det förekommer också att virke är impregnerat med både CCA och kreosot. En felaktig förbränning av impregnerat virke kan ge utsläpp av miljöfarliga ämnen till exempel koppar, arsenik och dioxiner. Impregnerat virke ska därför förbrännas i en förbränningsanläggning som får förbränna sådant material.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Behandling av impregnerat trä från delområde norr
Del nr: Norr
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behandling av impregnerat trä från delområde söder
Del nr: Söder