See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Processkemikalier för Vattenverk
Beskrivning: Upphandlingen gäller processkemikalier för leverans till Älmhults kommunala vattenverk. Upphandlingen är uppdelad i tre (3) delar: 1.Polyaluminiumklorid (Dricksvattenkemikalie) 2.Natriumhydroxid (Dricksvattenkemikalie) 3.Kaliumpermanganat (Dricksvattenkemikalie). Kommunen avser teckna Avtal med en Leverantör per delområde enligt föreskriven uppdelning i upphandlingsdokumenten. Samma Leverantör kan tilldelas flera delområden. Avtal gäller under åtta (8) år med start tidigast 2025-06-01.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24962000 Vattenreningskemikalier
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Polyaluminiumklorid (Dricksvattenkemikalie)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104058:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Natriumhydroxid (Dricksvattenkemikalie)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104058:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Kaliumpermanganat (Dricksvattenkemikalie)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104058:Lot:3