181986-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Social omsorg för handikappade
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Korttidsvistelse i form av korttidshem enligt 9 § 6 LSS
Referensnummer: OSN-2022-00498
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311200 Social omsorg för handikappade
II.1.4.
Kort beskrivning
Insatsen Korttidsvistelse i form av korttidshem är en insats enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS 9 § 6.
Syftet är att anhöriga ska få avlastning och utrymme för avkoppling, och att den enskilde ska få rekreation, miljöombyte och stimulans i den personliga utvecklingen. Det kan också vara ett sätt att bidra till en ökad självständighet eller som en förberedelse för den som ska flytta hemifrån.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen