182022-2018 - ResultatSverige-Karlskoga: Företags- och organisationsrådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter -Processtöd
Referensnummer: 2017-063
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlskoga kommun bjuder in till anbudsgivning av Konsulter. Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av processtöd.
För området kommer Karlskoga kommun, under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav anta högst 10 angivna ramavtalsleverantörer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 80590000 Handledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Efterfrågade uppdrag kan innefatta strategiskt stöd och förändringsledning i utvecklingsarbeten på olika nivåer och i olika gruppkonstellationer.
Exempel på uppdrag:
Kartläggning av verksamhetsprocesser.
Stöd i införande av nya arbetssätt och rutiner.
Uppföljning och analys av lärande och utveckling.
Framtagande av olika styrdokument.
Utveckla och rusta ledningsgrupper på strategisk och operativ nivå.
Individuell chefshandledning.
Handledning av chefer i grupp.
Arbetslagsutveckling.