182026-2018 - ResultatSverige-Uppsala: Översättartjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Översättningstjänster
Referensnummer: UH-2017/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79530000 Översättartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala universitet inbjuder Er härmed att inkomma med anbud avseende en upphandling av ramavtal för översättningstjänster åt Uppsala universitet.
Upphandlingen genomförs enligt öppet förfarande enligt föreskrifterna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Ramavtal tecknas med max fem (5) leverantörer per anbudsområde.
Upphandlingen är indelad i följande områden:
1. Översättningstjänster för bibliotekens primära behov
2. Översättningstjänster för ekonomi, upphandling och inköp
3. Översättningstjänster för IT-området
4. Översättningstjänster för kommunikationsområdet
5. Översättningstjänster för administrativa och juridiska områden
Anbud kan lämnas på ett anbudsområde/flera anbudsområden. Anbudsområdena utvärderas var för sig.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen