Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personalsystem
Referensnummer: Kst 2017/121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Järfälla Kommun avser att upphandla ett modernt och väl utvecklat IT-baserat och standardiserat personal- och lönesystem, som ska vara ändamålsenligt och innehålla komplett funktionalitet för personal- och löneadministration och passa kommunen. Inom området krävs ett utvecklade självservicesrutiner, schema- och tidrapporteringsfunktioner (bl.a för lönepåverkande avvikelser som flextidshantering), reseräkningshantering, rapport- och analysfunktioner, stöd för kommunala regelverk samt krav på in- och utdata.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen