182058-2017 - ResultatSverige-Eskilstuna: Rörmokeriarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stambyte Örtagården.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Eskilstuna.
Nuts-kod SE122 Södermanlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Stambytesprojektet kommer att i korthet omfatta följande:
. Traditionellt stambyte,
. Totalt Utbyte av köks snickerier ink vitvaror. (Ref lgh finns),
. Nyförläggning av dagvattenledningar utv.,
. Renovering av tvättstugor av ytskickt (maskinpark Option),
. Nya entrepartier samt tamburdörrar (Option),
. Installation ny ventilation (idag är det självdragsventilation),
. Uppgradering av elsystem i samtliga utrymmen i form.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45330000 Rörmokeriarbeten, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331210 Installation av ventilation, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45421151 Montering av kompletta kök, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45453000 Reparation och renovering
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.