Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser en samverkansentreprenad (partnering) för att slutföra projektet Kv Plankan. Samverkan planeras att ske i två faser, Fas 1 för planering och projektering av projektet samt Fas 2 för utförande av entreprenaderna. Fas 2 är option.
Projektet innebär påbyggnad på befintliga byggnader och nybyggnation exklusive bärande stomme för ett gårdshus med totalt 45 + 92 lägenheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 350 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen