182128-2020 - KonkurrensutsättningSverige-PARTILLE: Arkitektoniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter för mark- och exploateringsområdet
Referensnummer: 19/64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet kommer att omfatta uppdrag där konsulten ska stödja beställaren i exploateringsprojekt, fastighetsfrågor eller samhällsbyggnadsprojekt och där i vanligt förekommande arbetsuppgifter. Det kan också vara aktuellt med uppdrag vid hög arbetsbelastning, eller längre sammanhängande uppdrag, t.ex. vikariat vid sjukdom samt att avropa enstaka uppdrag och utredningar inom kompetensområdet. I vissa uppdrag kan det förväntas att konsulten har ett samordningsansvar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUC.1 Omfattning
Uppdrag som omfattas av detta ramavtal kommer att avropas löpande inom kompetensområdet mark och exploatering. Nedan finns ett urval av vanligt efterfrågade kompetensområden, inom dessa eller närliggande kompetensområden kan arbetsuppgifter avropas och Leverantörens offererade konsult/-er förväntas ha erfarenhet och kompetens:
Marklösenfrågor
Förhandlingar
Genomförandebeskrivning
Gatukostnadsutredningar
Fastighets- och samfällighetsutredningar
Exploateringsavtal
Servitut och nyttjanderätt
Arrenden
Fastighetsbildningsfrågor
Ombud i lantmäteriförrättning
Avtalsutformning
Köp och försäljning av fastigheter
Upplåtelsefrågor
Markanvisningsavtal (tidigare optionsavtal)
Markanvisningstävling
Varje enskild konsult behöver inte inneha efterfrågad erfarenhet och kompetens på samtliga områden som redovisas ovan, däremot ska Leverantörens organisation ha efterfrågad erfarenhet och kapacitet.
Konsults/-ers kompetensBeställaren har ett varierat behov både gällande tid och kompetens inom mark- och exploateringsområdet. Därmed krävs det att anlitad konsult har en bred erfarenhet och relevant kunskap inom de vanligt förekommande arbetsuppgifterna inom mark- och exploateringsområdet, det kan även innebära agera projektledare inom exploateringsprojekt.
För att anses ha erfarenhet och kompetens ska de av anbudsgivaren erbjudna konsult/-er ha en högskoleutbildning inom lantmäteri/samhällsbyggnad eller motsvarande utbildning eller erfarenhet.
Konsulten/-erna ska ha minst fem (5) års erfarenhet från arbete med mark- och exploateringsfrågor på eller åt kommuner, där de ska ha haft arbetsuppgifter såsom:
Förhandlat fram och skrivit olika typer av genomförandeavtal, t.ex. ram- exploaterings- och markanvisningsavtal
Förhandlat fram och skrivit avtal avseende köp/försäljning
Deltagit i genomförande av detaljplaner i projektform
God förståelse för förhållandena i den kommunala exploateringsverksamheten
Insikt och kompetens inom olika ämnesområden som behandlas i ett detaljplaneprojekt och dess genomförande inklusive gatukostnadsutredningar
Dokumenterat arbetat med exploateringsfrågor som anställd eller konsult inom minst en (1) kommun
Erfarenhet av att upprätta exploateringskalkyler
Anbudsgivarens konsult/er ska:
Vara självgående och ha god samarbetsförmåga
Mål- och resultatinriktad
Kreativ och noggrann
Vara lyhörd för beställarens krav och återrapportera löpande till beställaren
Bra på att dokumentera skriftlig kommunikation
Under pågående uppdrag kunna inställa sig i Partille på en (1) veckas varsel för att utföra arbete på plats eller medverka på möten, samt att t.ex. göra personliga besök hos berörda fastighetsägare, exploatörer och uppdragsgivare eller liknande som uppdraget kräver.
Vara anpassningsbar till förändrade krav och nya förutsättningar
Inneha B-körkort samt tillgång till bil
Goda erfarenheter i Office paketet
Konsult vara nåbar per telefon (08.00 - 17.00)
Behärska svenska språket väl i både tal och skrift
Ha goda kunskaper inom fastighetsjuridik och fastighetsekonomi såsom:
Expropriationslagen, ExpL
Fastighetsbildningslagen, FBL
Jordabalken, JB
Plan- och bygglagen, PBL
Konsulten/konsulterna ska i sitt uppdrag följa jävsregler, jämlikt jävsreglerna enligt Förvaltningslagen (2017:900) § 16.