182165-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Heby: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny Skola och förskola i Vittinge, Hebyfastigheter AB
Referensnummer: UH-2022-5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Läget för den aktuella fastigheten ÖSBY 5:99 är längst norrut på Midgårdsvägen 20A och 20B i Vittinge, Heby kommun.
Nyproduktion av skola och förskola med tillhörande mottagningskök.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen