182170-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kil: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samverkansentreprenad ”partnering”Bostadshus och hyreslokalerKv. Hovslagaren
Referensnummer: UH-2022-8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Kilsbostäder har en ambition att säkerställa ett socialt, tryggt och sammanhållet samhälle med bra bostäder. Behovet är att bygga en ny folktandvård och bostäder i centralt läge efter Storgatan i Kil. Målet är att få ändamålsenliga lokaler och bostäder som är lättskötta och har låga driftkostnader och är ett robust hus över tid.
Objektet kommer genomföras som ett partneringprojekt på ABT 06 enligt denna förfrågan. Objektet är en nybyggnation som innehåller lokalytor i bottenvåningen och hyreslägenheter i övriga våningsplan (4st), totalt 6 antal våningar. Lokalytan avser att hyres ut till folktandvården som har krav på kyla under den varma årstiden (vår och sommar). Objektet ska ha en energieffektiv lösning med låga driftkostnader över tid.
Objektet omfattar idag en idé om en lokalarea om LOA ca 680kvm, bostadsarea om BOA ca 1770kvm, BIA och ÖVA ca 615kvm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 71 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se handlingar