182177-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Specialkläder och tillbehör – Intagnas kläder till Kriminalvården (II)
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelIntagnas kläder till Kriminalvården (II)
BeskrivningUpphandling avseende kläder till intagna inom Kriminalvården. Kläderna ska vara av hög kvalitet och tåla slitage, hålla länge och se fräscha ut även efter ett stort antal tvätt och torkprocesser i industritvätt.
Intern identifierare2026-7859
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 18400000 Specialkläder och tillbehör
Ytterligare klassificering (cpv): 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelIntagnas kläder
BeskrivningSe upphandlingsdokument
Intern identifierare1877251-0
Huvudklassificering (cpv): 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
Ytterligare klassificering (cpv): 18400000 Specialkläder och tillbehör
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelGenerella krav
Intern identifierare1877252-1