182258-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Vreta Kloster: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Temaledare
Referensnummer: VK-2019-01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingsföremålet
Vreta Kluster AB (köparen) har ett behov av att knyta till sig expertkunskaper inom aktuella temaområden angivna i upphandlingsdokumentet.
Med hänvisning till 4 kap LOU 15§ har Vreta Kluster AB beslutat att begränsa anbudsgivarens möjlighet att inkomma med anbud på samtliga anbudsområden, anbud får endast lämnas på ett anbudsområde.
I de fall anbudsgivaren inkommer med ett eller flera anbud för fler än ett anbudsområde kommer samtliga anbud från denne att förkastas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314000 Energi och tillhörande tjänster, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 77100000 Jordbrukstjänster, 79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 79990000 Diverse företagstjänster, 79998000 Coachning, 90713000 Miljörådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde
Denna upphandling är indelad i sex (6) anbudsområden.
Livsmedel
Kund och konsument
Offentlig måltid
Digitalisering
Hållbarhet
Kompetensförsörjning
Instruktioner för att lämna anbud
Anbud ska lämnas digitalt i upphandlingsverktyget TendSign genom ifyllande av de filer och formulär som ingår i förfrågan. Elektroniska filer som bifogas anbudet ska vara i ett format vars läsbarhet är allmänt tillgänglig (ex. PDF, Word, Excel). Bilagor önskas endast där sådana uttryckligen efterfrågats. Observera att största storlek på enskild fil/dokument är 50 MB. Anbud som inlämnats/inkommit på annat sätt till upphandlande myndighet än vad som ovan beskrivits, kommer att förkastas.
TendSign är kostnadsfritt för anbudsgivare och registrering sker via https://tendsign.com (klicka på "Nya leverantörer"). Support för hantering av upphandlingsverktyget ges på telefon 0771-440 200. För aktuella öppettider för supporten se följande länk: http://www.opic.com/sv/tendsign/Kontakt/
Anbudsutvärdering
Vreta Kluster AB kommer att anta de ekonomisk mest fördelaktiga anbuden med hänvisning till följande grunder för tilldelning: Bästa förhållandet mellan pris och kvalitet
Utvärdering kommer att ske enligt modellen uppräkningstal i procent enligt bilaga uppräkningstal i procent. Beräkning av anbudspris sker enligt punkten Anbudspris. Utvärderingskriterier framgår av punktUtvärderingskriterier i respektive anbudsområde.Uppräkningstalet är 2,33 vilket innebär att kvalitet viktas till ca 70 procent och pris 30 procent.
Vreta Kluster AB kommer om så möjligt anta två leverantörer per anbudsområde. Antagna leverantörer rangordnas enligt nedan.
Leverantör rangordnad nr 1 = det anbud som vid genomförd utvärdering erhållit lägst jämförelsepris.Leverantör rangordnad nr 2 = det anbud som vid genomförd utvärdering erhåller näst lägst jämförelsepris.
I händelse av att två (2) eller flera anbud erhåller samma jämförelsepris kommer upphandlande myndighet att tilldela avtal till anbudsgivare som erhåller högst totalpoäng vid utvärdering av anbud. I händelse av att två (2) eller flera anbud fortfarande har samma totalpoäng tilldelas avtal till den anbudsgivare som lämnat lägst anbudspris. I händelse av att även lägst anbudspris är lika kommer upphandlande myndighet att tilldela avtal genom lottning. Lottningen kommer att ske vid protokollfört sammanträde bestående av minst två (2) representanter från Vreta Kluster AB.