182258-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Elektroniska meddelanden
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Från uppdrag: VMH PC-dart
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Finansiella tjänster: Försäkringstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
PC-Dart är en programvara som är levererad till och har använts av Försvarsmakten sedan mitten av 90-talet. Programvaran ägs och förvaltats av AFRY. FMV har över tid haft beställningar avseende vidmakthållande av programvaran. Programvaran PC-Dart är en viktig komponent för att kunna lösa stora delar av Försvarsmaktens behov av meddelandehantering på taktisk och operativ nivå. Enligt nuvarande livscykelplanering avses programvaran vidmakthållas i åtminstone ytterligare tio år. Därför fullföljer detta kontrakt moderniseringen som påbörjades i förra kontraktet i syfte att minska underhållskostnaderna över tid. Vidare avser detta kontrakt stödja löpande underhåll av programvaran samt upprätta supportgränsyta för slutanvändare och integratörer. Projekt PC-Dart genomför på uppdrag av Projekt BMS ett systemarbete som bland annat syftar till att reda ut hur PC-Dart skall framtidsäkras och vilka krav som skall uppfyllas.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
64216100 Elektroniska meddelanden, 64216100 Elektroniska meddelanden
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 63 000 000,00 SEK
exkl. moms