182342-2023 - PlaneringSverige-Varberg: Inbrotts- och brandlarm
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
EXTERN REMISS Säkerhetsteknik
Referensnummer: KS 23/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31625000 Inbrotts- och brandlarm
II.1.4.
Kort beskrivning
Extern remiss inför kommande upphandling av Säkerhetsteknik.
Varbergs Kommun, Varbergs Fastighetsaktiebolag och Varberg Energi Aktiebolag inbjuder härmed er att inkomma med information genom att svara på ett antal frågeställningarna samt i övrigt inkomma med synpunkter på upphandlingsdokument som avses nyttjas.
Sista dag att svara på remissen är 2023-04-03.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaHögsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Säkerhetsteknik
Del nr: Delområde 1. Elektriska lås-, brandlarm-, inbrottslarm, överfallslarm- och passagesystem
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121000 Säkerhetsmateriel, 35121700 Larmsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde 1. Elektriska lås-, brandlarm-, inbrottslarm, överfallslarm- och passagesystem
Del nr: Delområde 2. Mekaniska och digitala låssystem
44521100 Lås
Delområde 2. Mekaniska och digitala låssystem
Del nr: Delområde 3. CCTV
32235000 Slutet övervakningssystem, 32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning
Delområde 3. CCTV