Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kraftvärmegatan – Planskild korsning
Referensnummer: TN 2019/00318-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar byggande av en planskild korsning med en tunnel för Kraftvärmegatan under Johannisbergsvägen.
Marken nordväst om objektet planläggs för hamnanknuten industriverksamhet och innebär att transporter kommer behöva ske mellan hamnområdet öster om Johannisbergsvägen och det nya området väster om Johannisbergsvägen.
Sådana transporter kan behöva ske med speciella fordon som inte tillåts färdas på allmän väg.
Kraftvärmegatan ska vara den huvudsakliga transportvägen för hamntrafik mellan de båda områdena.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45221200 Anläggningsarbete för tunnlar, schakt och undergångar, 45221110 Byggnation av bro, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen