182358-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Destruktionstjänst av förverkade varor
Referensnummer: UPP 2019-59
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Tullverkets behov av destruktionstjänst avseende förverkade varor. Destruktionen avser främst alkohol, men även brännbara varor som exempelvis tobak och narkotikaklassade varor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen