Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kartläggning av korallområden Projekt LIFE LOPHELIA, LIFE18 NAT/SE/000959
Referensnummer: 512-5722-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Västra Götaland har tillsammans med Göteborgs universitet erhållit medel från EU:s miljöfond LIFE (LIFE18 NAT/SE/000959, LIFE LOPHELIA) för att restaurera rev av ögonkorall (Lophelia pertusa) i Kosterfjorden-Väderöfjorden på kända områden med död och levande korall.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön, 90714500 Miljökvalitetskontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen