182400-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Finspång: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larm och bevakning
Referensnummer: KS.2023.0261
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens huvudsakliga syfte är att under avtalstiden säkra beställarens behov av larmmottagning, fastighetsjour, rondering, väktare i offentlig miljö samt väktare som personligt skydd vid incidenter och hot. Upphandlingen syftar bland annat till att förebygga och skydda Finspångs egendom och personal från skador av brottsligt angrepp, brand eller liknande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster, 79710000 Säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar larm- och bevakningstjänster på beställarens egendom och bevakningsobjekt. I detta ingår bland annat larmmottagning, larmförmedling, larmöverföring, egendomslarm, ronderande bevakning, fast bevakning, utryckning vid inbrottslarm, utryckning eller åtgärd vid driftslarm och fellarm, utryckning vid överfallslarm, utryckning vid brandlarm och underhållservice. Upphandlingen omfattar även tillfällig bevakning vid uppkomna behov. Ett sådant behov kan vara bevakning av ett objekt som haft problem med återkommande inbrott eller bevakning av sådant efter brand samt bevakning av olika slags aktiviteter.
Upphandlingen omfattar i huvudsak följande delmoment:
1. Rondering
2. Larmmottagning och larmförmedling
3. Fastighetsjour
4. Väktare i offentlig miljö
5. Väktare som personligt stöd vid incidenter och hot
6. Åtgärder enligt instruktioner inom säkerhetsskyddsobjektet.
Avtalets volym uppskattas till 8 000 000 SEK exklusive moms över avtalsperioden inklusive optioner. Avtalet innehåller inte några utfästelser att avropa en viss volym under avtalsperioden. Leverantören förbinder sig att leverera beställarens verkliga behov. Avtalets omfattning kan komma att förändras på grund av att verksamheter inom kommunen organiseras om.