Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel/Charkprodukter – Mora, Orsa, Älvdalen, Vansbro och Malung-Sälen.
Referensnummer: 2017/00030
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15130000 Köttvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Mora kommuns Inköpscentral inbjuder till nyannonserad upphandling av ramavtal för successiva leveranser av livsmedel till Mora, Orsa, Älvdalen, Vansbro och Malung-Sälens kommuner. Upphandlingen omfattar anbudsområde färska charkprodukter (köttprodukter).
Anbud kan lämnas för en, flera eller alla kommuner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15894700 Charkuterivaror, 15131130 Korv, 15131120 Korvprodukter, 15131210 Saltad och rökt skinka, 15131410 Skinka, 15131230 Salami, 15131134 Blodpudding och övrig blodkorv, 15113000 Fläskkött, 15131400 Varor av fläskkött
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen