18246-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Matsalstjänster och catering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kostentreprenader 2021
Referensnummer: 20/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55500000 Matsalstjänster och catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla avtal avseende måltidsentreprenader för stadens grund- och gymnasieskolor, vissa förskolor, vård- och omsorgsboenden, dagverksamheter, korttidsboende samt servicehus. Dessutom ska kalla matlådor inklusive transporter ingå.
Delområde 1 omfattar
Källängens skola
Torsviks skola
Hersby gymnasium
Rudboda skola
Bo skola
Klockargårdens skola
Sticklinge skola
Islinge förskola
Delområde 2 omfattar
Siggebogårdens vård- och omsorgsboende
Högsätra vård- och omsorgsboende
Lidingö dagverksamheter på Högsätravägen
Korttidsboende Kaprifolen
Högsätra servicehus
Baggebygårds servicehus
Bodals skola
Käppala skola
Högsätra skola
Skärsätra skola
Ljungbackens skola
Farkostvägens förskola
Baggebygårds förskola
Högsätra förskola
Stockby förskola
Bodals förskola
Käppala förskola
Delområde 2 omfattar också tillagning, packning och distribution av kalla matlådor till äldre med biståndsbeslut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55510000 Matsalstjänster, 55520000 Catering, 55521200 Måltidsleveranser, 55523100 Servering av skolmåltider, 55524000 Skolbespisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orientering om uppdraget
Uppdraget består av att tillaga, servera, transportera måltider till barn, elever och äldre. Upphandlingen är uppdelad på 2 delområden. Det är inte tillåtet att lämna alternativa anbud.
Delområde 1 omfattar följande verksamheter:
Delområde 2 omfattar följande verksamheter:
Äldreomsorg:
Skolor och förskolor:
Staden kommer eventuellt under avtalstiden att se över om behovet av kalla matlådor kan tillgodoses på annat sätt och kan därför komma att avsluta den delen med 6 månaders varsel. För tillfället finns 245 aktiva beslut om kall matlåda. Kunden beställer själv de antal matlådor de vill ha per vecka och leverantören ska leverera de antal som kunden beställer.
Se Bilaga 1, Verksamhetsförteckning för information om verksamheterna samt antal elever/matgäster i respektive delområde.
Leverantören avgör själv i vilken eller vilka tillagningskök som maten till verksamheterna ska lagas.
Se bilaga 5:1 för ritningar över kök i delområde 1 samt Bilaga 5:2 för ritningar över kök i delområde 2.
Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas separat. Staden kommer att anta en leverantör per anbudsområde.
Visning av kök och lokaler
Intresserade som vill har visning av tillagningsköken ska kontakta stadens kontaktperson för upphandlingen snarast för bokning av tider för visning.
Visning planeras ske under veckorna 4 - 6 2021.
Anbudets form och innehåll
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas. Anbud ska även uppfylla alla relevanta krav som finns i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska om svensk version saknas. Delar av anbudet kan undantagsvis vara på ett annat språk om staden kan tolka anbudet korrekt, säkerställ gärna detta via "Frågor och svar" funktionen.
Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.