182509-2018 - ResultatSverige-Umeå: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Interna transporter
Referensnummer: UE-2017-0587-762
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
I uppdraget interna transporter ingår mottagning och kontroll av bränsleleveranser (biobränsle och avfall) och lagerhantering (stackning, leverans till anläggning, lagerflyttar, bränsleberedning, kontroll av provlass). Utöver detta tillkommer brandbevakning och traktorarbete så som snöröjning, sopning, isrivning, sandning, lastning och transport av restprodukter/avfall mm.
Umeå Energi söker en samarbetspartner som med engagemang och känsla för uppdraget klarar av att utveckla och optimera utförandet under hela ramavtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen