2. Förfarande
Förfarande
Titel: Generalkonsult projektledning utveckling del av flygplatsområden
Beskrivning: Fortifikationsverket avser att handla upp generalkonsultuppdrag stöd till beställarorganisationen avs bl.a projektledning för genomförande av entreprenaden "utveckling del av flygplatsområden”.
Intern identifierare: 1639/2026
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Förändrade förutsättningar avseende den överordnade tidplanen från annan instans samt att det är väldigt lite som ska lämnas in i själva ansökan.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71541000 Byggteknisk projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Se upphandlingsdokument