182531-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Undersökningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Undersökningstjänster.
Referensnummer: 2 STO-2017/495
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311000 Undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser upphandling för en period om 2 år, med möjlig årsvis förlängning i ytterligare 2 år, av undersökningstjänster.
Med undersökningstjänster menas t.ex. kännedomsmätningar, varumärkeskännedom, kundupplevelse etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79310000 Marknadsundersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79315000 Sociala undersökningar, 79342310 Kundundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen