182538-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Södertälje: Larmsystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2016-1016 Trygghetslarm vård- och omsorgsboenden Södertälje kommun.
Referensnummer: 16/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser trådlöst trygghetslarm för vård- och omsorgsboenden i Södertälje.
Upphandlingen upphandlas som en funktionstjänst. Med detta menas att under avtalstiden ansvarar leverantören för att leverera ett komplett fungerande larmsystem med frekvent digital övervakning, komponenter, utbildning, support, försäkring, service m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 79710000 Säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen