182545-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster 2017_del 2.
Referensnummer: KS 211-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulter inom Bodens kommun. Anbud kan lämnas på ett eller flera av angivna kompetensområden.
Konsultkategorierna är indelade i fackområden med underliggande kompetensområden enligt nedan:
Fackområde Miljö – Kompetensområde Miljökonsekvensbeskrivning,
Fackområde Miljö – Kompetensområde Buller,
Fackområde Arkitektur – Kompetensområde Landskap/park/kulturmiljö,
Fackområde Hus – Kompetensområde Konstruktion,
Fackområde Hus – Kompetensområde VVS,
Fackområde Hus – Kompetensområde EL/Tele/Larm/Belysning,
Fackområde Hus – Kompetensområde Brand,
Fackområde Mark och Anläggning – Kompetensområde Trafikteknik.
Innehåll i kompetensområdena och tjänsterna framgår av respektive uppdragsbeskrivning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 29 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tekniska konsulttjänster 2017_del 2
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71314100 Tjänster på elområdet, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen