Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsmaterial allmänt
Referensnummer: VF2019-0004
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
I år startar Varuförsörjningen en ny upphandlingsprocess på allmänt operationsmaterial.
Varuförsörjningen är ett samarbete mellan regionerna Dalarna, Västmanland, Sörmland, Uppsala och Örebro med syfte att förse vården med förbrukningsartiklar av engångskaraktär.
Upphandlingsprocessen på operationsmaterial kommer att pågå under 2019 och 2020 med målet på ett nytt avtal 20120-11-01.
Med denna förhandsannons vill vi informera alla de företag och leverantörer som tillhandahåller olika typen av förbrukningsmaterial till operationsavdelningar om den kommande processen. Kategoriledaren är intresserad av att få kontakt (se ovan e-postadress) med nya och för oss redan kända företag/leverantörer för ett informationsmöte inför upphandlingen.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33162100 Utrustning för operationssalar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I upphandlingen av operationsmaterial allmänt ingår bland annat: Munskydd, mössor, rockar, personalkläder, besökskläder, set, draperingsmaterial, sugar, dukar, kompresser, dränage, sugsystem, öronsugar, diatermier mm.