182676-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning för lågvinkelröntgen
Referensnummer: UPP 2.3.3-2019/27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Malmö universitet (Mau) avser att anskaffa en (1) stycken utrustning för lågvinkelröntgen (small angle X-ray scattering). Utrustningen ska vara ett komplett och fungerande system, bestående av strålkälla, kollimationssystem, provhållare och detektor. Nödvändig kringutrustning såsom vakuumpump, dator, kylningssystem ska också ingå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38500000 Apparater för kontroll och provning, 38582000 Röntgenutrustning för kontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
En utrustning för lågvinkelröntgen