182701-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Distributionstransformatorer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Distributionstransformatorer ramavtal.
Referensnummer: 17-0018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31213200 Distributionstransformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för avrop av distributionstransformatorer avsedda för nätstationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer, 31170000 Transformatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser leverans, efter avrop, av distributionstransformatorer avsedda för nätstationer. Transformatorerna ska vara oljefyllda alternativt torrisolerade. Beräknad omfattning är ca 60 st. transformatorer per år med varierande märkeffekt.
Upphandlingen avser också leverans, efter avrop, av oljefyllda distributionstransformatorer med biologiskt nedbrytbart kylnings- och isolationsmedel, samt utformade för låga elektromagnetiska fält. Beräknad omfattning är ca 15 st. transformatorer per år med märkeffekt 800 kVA.
Samtliga transformatorer ska uppfylla fordringarna enligt SS-EN/IEC 62271-202 som hänvisar till SS-EN/IEC 60076.
Beställaren utlovar inga garanterade volymer.
Anbudsgivare ska tillhandahålla serviceavtal för garanti- och serviceåtgärder.