182709-2017 - PlaneringSverige-Arlanda: Juridiska tjänster
Periodiskt meddelande – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalificerade juridiska tjänster.
Referensnummer: SDA 2017-00730
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kvalificerade juridiska tjänster inom en rad rättsområden (närmare beskrivna nedan). De juridiska tjänsterna avropas från enheten Koncern Juridik inom Swedavia AB men kan avse frågeställningar, processer och annat inom samtliga Swedavias enheter.
De juridiska frågorna är omfattande och ofta tidskritiska varför Koncern Juridik ibland behöver anlita extern juridisk kompetens. Det kan exempelvis avse rättsutredningar, ombud i tvister, utbildningsinsatser, second opinions, biträde vid fastighetstransaktioner och byggprojekt m.m. Eftersom behovet av extern juridisk kompetens kan variera garanterar inte Swedavia viss omfattning av avropade uppdrag. Ramavtalsleverantörerna har inte heller en exklusiv rätt att erhålla uppdrag avseende tvistelösning och andra rättsliga förfaranden. Swedavia förbehåller sig således rätten att tilldela uppdrag som rör rättsliga förfaranden (3 kap. 28 § LUF) till annan än ramavtalsleverantörerna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen