182736-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekttjänster – Inredningsarkitekttjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelInredningsarkitekttjänster
BeskrivningUpphandlingen omfattar LiU:s behov av tjänster inom inredningsarkitektur. Det nuvarande avtalet för inredningsarkitekttjänster löper ut under hösten 2025 och LiU har fortsatt behov av tjänsterna. LiU:s Fastighetsavdelning (FA) har det övergripande ansvaret för lokalförvaltnings- och lokalplaneringsfrågor och är beställare av samtliga inredningsuppdrag som utförs vid LiU. Målet för verksamheten är att lokaler och campusmiljöer ska bidra till att göra LiU attraktivt för studenter och LiU:s medarbetare. Lokalkostnaderna ska hållas på en rimlig nivå genom en aktiv lokalresurshantering så att resurser frigörs till kärnverksamheten. Inom ramen för FA:s uppdrag ingår hantering av inredningsfrågor inom LiU. LiU hyr lokaler för utbildning, forskning och administration - fördelade enligt nedan: - Campus Valla, Linköping - 170 400 kvm - Campus US, Linköping - 50 100 kvm - Campus Norrköping - 49 600 kvm - Övrigt inkl. Carl Malmsten Furniture Studies, campus Lidingö - 6 500 kvm Nuläge och bedömning av behov under nästkommande avtalsperiod: LiU har under de senaste åren genomfört en del större lokalprojekt i befintliga lokaler och nybyggda fastigheter. Kontinuerligt sker även omflyttningar av verksamhet inom och mellan lokalerna i främst Linköping och Norrköping, vilket föranleder omdisponeringar av lokaler, ombyggnationer och eventuella tillbyggnationer. Under innevarande avtalsperiod har fokus för nuvarande leverantörer hitintills främst varit att utföra inredningsprojekt vid ombyggnationer och omdisponering av lokaler. Det har rört sig om studentmiljöer av olika karaktär såväl som kontorsmiljöer. LiU bedömer att det är liknande uppdrag av samma karaktär som fortsatt utgör merparten av typen av uppdrag som kommer att avropas under kommande avtalsperiod. Inriktning: Lokalerna vid LiU är av mycket skiftande karaktär. LiU eftersträvar en ändamålsenlig arbetsmiljö för studenter, anställda och besökare. Arbetet med de olika miljöerna inom ramen för LiU:s verksamhet siktar mot att skapa en enhetlig standard gällande olika typer av studentmiljöer (utbildningssalar, forskningsmiljöer, studieplatser, uppehållsytor, studentkök etc.) och arbetsplatser (kontorsrum – egna eller i öppna lösningar – personalytor, mötesrum etc.). Åtagande: Åtagandet enligt avtalet för kommande leverantör består av att tillhandahålla tjänster inom inredningsarkitektur som stämmer väl överens med den verksamhet och det arbete som bedrivs i lokalerna vid LiU. Det innebär att uppdragen som avropas inom avtalet ska utföras i linje med de karaktäristiska förutsättningar som gäller för dessa tjänster i den miljö där LiU bedriver sin verksamhet: - enhetliga, ändamålsenliga och funktionella miljöer - beaktat hållbarhetsperspektiv genom t.ex. återbruk av inredning - kreativa och innovativa lösningar - inredning anpassad för högt slitage Åtagandets omfattning och uppgiftens art förutsätter att alla nyckelpersoner under stor del av arbetstiden är tillgänglig för avropade uppdrag. I avtalet utses en (1) ansvarig inredningsarkitekt som är LiU:s kontaktperson under kommande avtalsperiod och den som ansvarar för uppdragen mot LiU. Ansvarig inredningsarkitekt ska i första hand vara den personen som utför uppdrag åt LiU, men även andra roller så som handläggande arkitekt och projektledare kan bli aktuellt att tillhandahålla för vissa uppdrag som omfattas av avtalet.
Intern identifierareLiU-2024-05384
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79931000 Inredningstjänster, 79932000 Inredningsdesign
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000