182779-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Västervik: Sociala undersökningar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänsten Crowd Insight.
Referensnummer: F-004-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79315000 Sociala undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerviks kommun har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Telia Company AB avseende analys, statistik och beslutsunderlag inom tjänsten Crowd Insight.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64200000 Telekommunikationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västerviks kommun kommer under 2020 börja jobba med datadrivet underlag för analys, prognoser, statistik för att skapa tillförlitliga beslutsunderlag och kvalitativa uppföljningar.
Västerviks kommun har generellt stora krav på informationssäkerhet såsom, tillgänglighet, riktighet och spårbarhet därför kommer även specifikation för detta projekt att ha stort fokus på just informationssäkerhetsaspekter. Fokusområden för verktyget är:
• Stadskärnans utveckling, Hur rör sig människor inom och mellan olika områden? Fördelning mellan invånare och besökare?
• Eventutveckling, Vilka evenemang är mest välbesökta? Hur många besökare om?,
• Utveckling av turism, Vart kommer besökare till Västerviks kommun ifrån? Vad besöker de?