182779-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Soptunnor och papperskorgar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sopkärl
Referensnummer: 17/167
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34928480 Soptunnor och papperskorgar
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun handlar upp ramavtal för löpande behov av sopkärl.
Inledning
June Avfall och Miljö AB (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag på sopkärl.Upphandlingen handläggs av Jönköpings kommun men det kommunala bolaget June Avfall och Miljö AB blir avtalspart.June Avfall Miljö AB samägt avfallsbolag mellan Jönköping, Habo och Mullsjö kommuner och driver avfallshantering från hushåll/verksamheter.
Omfattning
Kommande avtal omfattar löpande avrop av sopkärl och tillbehör men även reservdelar. Begagnade sopkärl som ska kasseras kommer att säljas till leverantören.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44613800 Avfallscontainrar, 44616200 Avfallstunnor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen