182780-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventilatorslangar
Referensnummer: UC-2020-333
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland upphandlar narkos- och ventilatorslangar.
Upphandlingen omfattar femton (15) olika anbudsområden. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Region Östergötland kommer tilldela en (1) leverantör per anbudsområde under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde 1 - Slang, Flergångs
Anbudsområde 2 - Slangsystem med 2 slangar med knä (rak Y-koppling)
Anbudsområde 3 - Slangsystem med 2 slangar med knä (rak Y-koppling) neonatal/barn
Anbudsområde 4 - Slangsystem med 2 slangar med knä (vinklad Y-koppling) neonatal/barn
Anbudsområde 5 - Slangsystem med delad innerlumen med knä, utan integrerad samplingsslang
Anbudsområde 6 - Slangsystem med delad innerlumen med knä och integrerad samplingsslang
Anbudsområde 7 - 6 meter Slangsystem med delad innerlumen med knä med samplingsport
Anbudsområde 8 - Slangsystem med delad innerlumen med knä, vattenfälla och integrerad samplingsslang
Anbudsområde 9 - Slangsystem med 2 slangar med Y-koppling och vattenfällor, utan samplingsslang
Anbudsområde 10 - Slangsystem med slät insida, delad innerlumen, knä, integrerad samplingsslang och vattenfälla
Anbudsområde 11 - Slang med coaxialslang ("en slang")
Anbudsområde 12 - Slang på rulle
Anbudsområde 13 - Ventilationsset för manuell ventilation med blåsa och rakt koppling
Anbudsområde 14 - Evakueringsslang för dubbelmasksystem
Anbudsområde 15 - Slang för Bains system