182780-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Hälso- och sjukvård samt socialvård – Bemanning inom hälso- och sjukvård
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBemanning inom hälso- och sjukvård
BeskrivningSiS upphandlar bemanningstjänster (dvs. personaluthyrning) inom hälso- och sjukvård som ska kunna levereras till SiS samtliga institutioner inom respektive delområde. Upphandlingen syftar till att säkerställa patientsäkerheten inom SiS genom att tillgodose behovet av bemanning av arbetspass som SiS ordinarie personal av olika skäl inte kan bemanna. Bemanningstjänsterna kommer att utgöras av såväl korttidsbemanning som långtidsbemanning samt planerad och oplanerad frånvaro av ordinarie personal. SiS upphandlar bemanningstjänster (dvs. personaluthyrning) inom hälso- och sjukvård som ska kunna levereras till SiS samtliga institutioner inom respektive delområde. Upphandlingen syftar till att säkerställa patientsäkerheten inom SiS genom att tillgodose behovet av bemanning av arbetspass som SiS ordinarie personal av olika skäl inte kan bemanna. Bemanningstjänsterna kommer att utgöras av såväl korttidsbemanning som långtidsbemanning samt planerad och oplanerad frånvaro av ordinarie personal.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelANBUDSOMRÅDE 1. NORR - LÄKARE OCH SJUKSKÖTERSKOR
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107887:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85100000 Hälsovårdstjänster, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85140000 Diverse hälsovård, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelANBUDSOMRÅDE 2. NORR - PSYKOLOGER
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107887:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelANBUDSOMRÅDE 3. ÖST - LÄKARE OCH SJUKSKÖTERSKOR
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107887:Lot:3
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelANBUDSOMRÅDE 4. ÖST - PSYKOLOGER
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107887:Lot:4
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelANBUDSOMRÅDE 5. VÄST - LÄKARE OCH SJUKSKÖTERSKOR
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107887:Lot:5
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelANBUDSOMRÅDE 6. VÄST - PSYKOLOGER
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107887:Lot:6
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelANBUDSOMRÅDE 7. SYD - LÄKARE OCH SJUKSKÖTERSKOR
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107887:Lot:7
Del (anbudsområde)LOT-0008
TitelANBUDSOMRÅDE 8. SYD - PSYKOLOGER
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107887:Lot:8