182833-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Konsultstöd Projektledning BroBv 18-20
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Se även bilaga "18FMV3055 Bakgrund och VÅS Konsultstöd PL BroBv18-20".
Omfattning:
— 1300 timmar i perioden 1.7.2018-31.12.2018,
— Option 1: 1600 timmar i perioden 1.1.2019-31.12.2019,
— Option 2: 1600 timmar i perioden 1.1.2020-31.12.2020.
Samma timpris offereras för hela perioden inklusive optioner.
Kostnadskontrakt mot prisram. Inhyrd personal.
Inplacering av konsult i säkerhetsskyddsklass 3. Se vidare bilaga "18FMV3055 Prel Säkplan Konsultstöd PL BroBv18-20".
Tekniska handläggare: Lisa You AL MK G Farb.
Kommersiell handläggare: Johan Johansson M&I IVT Ext.
Arbetet ska i huvudsak utföras i på Tre Vapen. FMV erbjuder möjlighet att använda en kontorsarbetsplats vid utförandet. Det kan bli aktuellt med beordrade tjänsteresor inom och utom Sverige. Prisram för tjänsteresor är satt till 50 000 SEK.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: — Option 1: 1600 timmar i perioden 1.1.2019-31.12.2019,