2. Förfarande
Förfarande
Titel: Patientövervakningssystem med tillhörande tjänster i ett strategiskt partnerskap
Beskrivning: Region Västerbotten har en vision om digitalisering 2030 och söker relevanta leverantörer som vill vara med på resan mot nästa generations hälso- och sjukvård. År 2030 står Skellefteås nya sjukhus klart, och sjukhusets målbild är att etablera situationsanpassade arbetsflöden som orkestreras i realtid för en smart och medveten hantering av vården. Här samverkar invånare och vårdpersonal för att skapa den bästa möjliga patientupplevelsen. Parallellt med denna långsiktiga vision har Region Västerbotten omedelbara behov av att upphandla medicintekniska system för: • Pumpar • Ventilatorer • Patientövervakning Regionen har idag ett länsövergripande system för patientövervakning, bestående av sängplatsmonitorer, mobila enheter, centralövervakning samt nödvändig IT-infrastruktur. Systemet har nått sin förväntade livslängd, och flera kritiska komponenter har slutat tillverkas. Inom några år kommer systemet även att sluta supporteras. Den föreslagna utbytesplanen tar hänsyn till patientflöden, kostnadsspridning och en sammanhållen införandeperiod, där systemet ska ha ett centralt ägandeskap för att optimera nyttjandegraden. Utmaningar som resursbrist, bristande logistikkedjor och en ökad hotbild kräver en robust lösning med hög anpassningsförmåga och flexibilitet. Den upphandlade lösningen och organisationen behöver också ha följsamhet med pågående initiativ, såsom införandet av Cosmic och regionens nybyggnationer. Regionen eftersträvar att kontraktera leverantörer som kan leverera direkt nytta och samtidigt ingå i ett eller flera strategiska partnerskap över tid. Dessa partnerskap ska bidra till att stärka infrastrukturen och regionens kontroll över centrala hälso- och sjukvårdssystem, samtidigt som leverantörerna får möjlighet att utveckla funktioner och tjänster som skapar betydande värden för hela hälso- och sjukvårdssektorn. För att uppnå denna förmåga krävs ett dynamiskt och transformativt arbetssätt i linje med den av CIMT formulerade målbilden för patientnära teknik. Denna upphandling avser ett ramavtal patientövervakningssystem med tillhörande tjänster.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33195000 Patientövervakningssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99951:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Förlängningsoptioner